Земјотресот со епицентар во Црна Гора почувствуван и во Албанија

Во Албанија денеска напладне се почувствувани серија земјотреси. Најсилниот земјотрес чиј епицентар бил во близина на границата на Албанија со Црна Гора во падините на планината Вермош, е почувстуван во северниот дел на Албанија особено во градот Кукс, но и во главниот град Тирана.
Албанските медиуми јавуваат дека од земјотресот настанала голема паника кај населението, но засега нема информации за штети.
Епицентарот на земјотресот бил во Црна Гора кај Плав со  има јачина од 5,1 степен  според Рихтер. Потресот беше почувствуван и во Македонија и во Србија.
КМ

Извор: Макфакс

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели