Закажана вонредна седница на ОН поради одлуката на Трамп

Советот за безбедност на Обеднинетите Нации за утре закажа вонредна седница, по повод одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како пресртолнина на Израел.
Одржување на итна седница барале осум земји членки на Обединетите Нации.
Седница побараа Боливија, Египет, Франција, Италија, Сенегал, Шведска, Велика Британија и Уругвај.
Извор: Макфакс

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели