Во Москва приведени 69 членови на меѓународна екстремистичка организација

Припадници на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) во соработка со Министерството за внатрешни работи приведоа 69 припадници на меѓународната екстремистичка организација Таблиги џамаат, соопшти Центарот за односи со јавноста на ФСБ.
При операцијата, изведена во поширокиот регион на Москва, била „пресечна илегална активност на сложената структура на Таблиги џамаат“, се вели во соопштението.

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели