Во Босна, фатена змија која е една од најдолгите во Европа (фото)

Змија долга 160 сантиметри е убиена во Босна, а се претпоставува дека се работи за една од најдолгите змии во Европа.

Судејќи по фотографијата се работи за змија која не е отровна но е најдолга во Еврпра, станува збор за змија од видот Кравосас.

Оваа змија може да порасне и до 2 ипол метри, но просечна должина му е околу 1 и 50.

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели