Вмровци ќе протестираат пред Владата против притворот на Едмонд Темелко

ВМРО-ДПМНЕ вечерва повикува на протестен собир кој би започнал во 19 часот пред Владата, по одлуката за продолжување на притворот на градоначалникот на Општина Пустец, Едмонд Темелко за нов 30 дневен притвор.
Образложението е дека Темелко е со нарушено здравје и продолжувањето на притворот може да биде фатално за неговиот живот. За ВМРО-ДПМНЕ одлуката за притвор е резултат на политички притисоци и нема никаков основ за продолжување на притворот кој преминува во казна наместо мерка за обезбедување на осомничениот.
Според најавите протестот ќе продолжи кон судот.
Извор: Макфакс

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели