(Видео) Случај Јелка Масин – ќерката воопшто не била повикана на разговор во Обвинителството

Освен сопругот, ниту еден член  од потесното семејство, во крвно сродство со починатата лекарка Јелка Спасовска-Масин не бил повикан на разговор во Обвинителството , тврди за „Макфакс“ нејзината ќерка. Револтирани се од начинот на кој е водена истрагата, како и од фактот дека никој од МВР ниту од Обвинителството не ги повикал да им соопшти дека случајот ќе го затворат како самоубиство.  Велат дека  ќе бараат и дополнителна истрага.
– Изминативе месеци се сретнавме со обвинителката Валентина Бислимовска само два пати, и тоа на наше инсистирање. Бараме повторно средба, а дополнително контактираме и форензичари од странство. Има многу недоречености. Фотографиите кои ги видовме од Судска медицина не соодветствуваат со тоа што сега го изјавуваат од Обвинителството,  вели ќерката на починатата лекарка Јелка Масин.
Според информациите на „Макфакс“ на фотографиите од обдукцијата на телото недостасува дел од прстот, а за семејството сомнеж предизвикува и позицијата на телото во која била пронајдена познатата лекарка и професорка н а Медициснкиот факултет. Дополнително, најблиските се сомневаат во верзијата за самоубиство и поради однесувањето на Јелка, кое со ништо не алудирало на тоа дека таа планирала да си го одземе животот.
Во оваа насока, мислењето на дел од невропсихијатрите е дека случаите за кои има сомнеж дека се работи за самоубиство треба да се анализираат подетално, или да се направи психолошка аутопсија и да се вклучат психијатри во форензичкиот тим , како што  препорачува невропсихијатарот Мице Дудучки. За случајот со смртта на лекарката Јелка Масин кој вчера Обвинителството соопшти дека е затворен како самоубиство, д-р Дудучки вели дека треба да се направи психолошка вивисекција и да се анализираат настаните кои и претходеле на смртта, за да се отстранат сите сомнежи.

– Овде се поставува прашањето за извршување  психолошка аутопсија . Кои се мотивите за  една солидна личност, која пред тој настан била здрава и успешна, престоеле убави моменти како мажење на ќерката и подготовка на стручни трудови, и зошто во таква ситуација една личност би извршила обид за самоубиство или успешен суицид?
Во земјите во кои форензичката наука е понапредната, а особено кај самоубиствата, во форензичкиот тим се вклучени форензички психијатри. Кај нас нема таква пракса , а би требало да има. Самата анализа на случајот треба да биде со научен пристап од повеќе аскпекти: емоционални, психолошки, соматски, социјални, со тоа ќе се склопат сите коцки од мозаикот за да да дадеме одговор кој ќе биде стручен објективен и кој нема да остави место за сомнеж кај било кој, особено кај семејството, оти  веројатно некои факти наведуваат на поинакви размислувања, вели Дудучки.
Основното јавно обвинителство вчера соопшти дека надлежниот јавен обвинител кој постапувал во предметот оценил дека нема место за јавнообвинителска интервенција во поглед на смртта на починатата лекарка од Клиниката за нефрологија и дека таа самата се лишила од живот, односно дека повредите по телото настанале од самоповредување и дека нема елементи на кривично дело. Дополнително оттаму денеска ги демантираа информациите дека недостасувал дел од прстот на телото на починатата, како и тоа дека семејството не било известено дека истрагата се затвора.
„Сите информации и шпекулации според кои недостига дел од прстот на починатата се невиситинити. Имено, кај починатата не се утврдени такви повреди или недостиг на делови од телото. Вештачењето на трагите пронајдени на лице место укажува дека телото на починатата не било поместувано.
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје ги повика и разговараше со сите членови на најблиското семејство. Веднаш по донесувањето на Резолуцијата за затворање на истрагата, на 20 декември 2017 година до членовите на семејството се испратени писмени известувања со кои се информираат за јавнообвинителската одлука“, велат од Обвиителство.
Г.Н.Р

Извор: Макфакс

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели