(Видео) Пожарот во Калифорнија голта имоти и на богаташи

Голем пожар голта сè пред себе во Јужна Калифорнија. Од час на час, ситуацијата се влошува и на ново место се појавуваат разорни пламени јазици.
Над илјада луѓе се евакуирани, стотици домови се уништени, а пожарот се приближува и кон Лос Анџелес. Сликите и видеата објавени на социјалните мрежи најдобро ги доловуваат раземерите на оваа катастрофа.

Major Flare up by Gridley Rd in Ojai. Had to change liveshot locations because it was to dangerous #ThomasFire pic.twitter.com/iPmzB9ef0M
— Ryder Christ (@Ryderchristnews) December 7, 2017

Со камера од мобилен телефон направено е видео од обид за спасување на младенче од див зајак кое било заробено во пожарот.

Witnesses say this man pulled over to save a wild rabbit from flames along Highway 1 in Southern California as the massive #ThomasFire spreads toward Santa Barbara County. https://t.co/gGqzZlGfqT pic.twitter.com/3MT8IvV91d
— ABC News (@ABC) December 7, 2017

Речиси е невозможно да се вози по некои од најфреквентните патишта бидејќи огнот е насекаде, поради што некои од нив се затворени.
Огнот ги зафати и лозовите насади на медиумскиот магнат Руперт Мардок.

Извор: Макфакс

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели