(ВИДЕО) Костовски: СДС наместо да кратат од непродуктивните трошоци како што најавуваа, тие ги дуплираат во однос на лани

„СДС наместо да крати како што велеа и самите од непродуктивните трошоци, тие ги дуплираат во однос на лани.
СДС наредната година за свој личен и луксуз на функционерите од СДС во новиот Буџет под ставката дневни и патни трошоци предвиделе 770 милиони денари или 12.5 милиони евра. Ова е два пати повеќе од тоа што се предвидело во ланскиот Буџет, кога изнесуваше околу 7 милиони евра.

Во предизборието најавуваа кратење на непродуктивните трошоци, па очигледно видеа дека се сведени на миниум од страна на ВМРО-ДПМНЕ и решија да ги дуплираат трошоците за свое лично луксузирање.
СДС наместо да вложуваат во реални сектори каде што е потребно како образование и здравство, тие решија 12.5 милиони да ги користат за личен луксуз на врхушката на власт.
Додека ги учеа граѓаните да одат на работа со автобус и велосипед, СДС трошат 12.5 милиони евра годишно за дневни и патни трошоци.
Граѓаните конечно гледаат дека СДС и Заев ги манипулираа граѓаните. Очигледно нема пари за решавање на егзистенцијата на над 120 семејства во Колска и над 280 вработени во Еурокомпозит кои се на работ на преживување, но затоа има пари за личниот луксуз на функционерите на СДС.
Ова е начинот на кој СДС е научен да владее. Луксуз и расфрлање со народни пари“, изјави Дарко Костовски.

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели