Условни казни за нападот врз американската амбасада во Белград

Условно се осудени четвроца обвинети за палење на американската абасада на 21 февруари 2008 година, по митингот „Косово е Србија“ во Белград.
Вишиот суд во Белград денеска донесе условни казни за четврорицата обвинети. Тројца се осудени по шест месеци, додека еден е осуден со условна казна од пет месеци.
Останатите тројца обвинети се ослободени од страна на судот поради недостатог на докази.

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели