УХМР: Доаѓа влажен и студен бран во Македонија

Метеоролозите од Управата за хидрометеоролошки работи прогнозираат студен и влажен бран во Македонија со врнежи од дожд и снег и засилен ветер.
Утре под влијание на студен и влажен бран од северозапад времето ќе биде облачно, студено и ветовито со врнежи (800 м.н.в.) и на планините ќе врне снег. Пообилни врнежи ќе има североисточните делови каде локално можно е да дува умерен повремено засилен ветер од северен биде студено и ветровито, претпладне на истокот повремен слаб снег. И во вторник ќе биде студено и ветровито. В среда следува преодна стабилизација на времето, а нов влажен бран се очекува од четврток.
 
Извор: Макфакс

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели