Трикови од нашите баби кои до ден денес се корисни

Некои трикови се толку корисни, што мора да се пренесат на следните генерации.

trikovi-od-nashite-babi-koi-do-den-denes-se-korisni-001.jpg

Ова е збир од 9 такви, кои ги научивме токму од нашите баби:

1. Цвеќињата ќе останат свежи двапати подолго, ако во водата додадете половина таблета Аспирин.

trikovi-od-nashite-babi-koi-do-den-denes-se-korisni-1.jpg

2. Децата ќе научат правилно да го држат моливот, ако го врзете за раката со гумено ластиче, како на сликата.

trikovi-od-nashite-babi-koi-do-den-denes-se-korisni-2.jpg

3. Масните дамки најлесно се вадат ако веднаш на нив проросите сол.

trikovi-od-nashite-babi-koi-do-den-denes-se-korisni-3.jpg

4. Засушениот лак за нокти најлесно се обновува со неколку капки ацетон.

trikovi-od-nashite-babi-koi-do-den-denes-se-korisni-4.jpg

5. Загореното тенџере се чисти така што ќе ставите поголема количина сол во него, ќе го наполните со вода до половина и ќе оставите неколку минути да зоврие.

trikovi-od-nashite-babi-koi-do-den-denes-se-korisni-5.jpg

6. Бојата на прстите од храната како цвекло или печени пиперки најлесно се вади со лимон.

trikovi-od-nashite-babi-koi-do-den-denes-se-korisni-6.jpg

7. Јајцата нема да пукнат при варење ако ги варите во солена вода.

trikovi-od-nashite-babi-koi-do-den-denes-se-korisni-7.jpg

8. За да го спречите ронењето на лебот, пред да го сечете, ножот ставете го неколку секунди во зовриена вода.

trikovi-od-nashite-babi-koi-do-den-denes-se-korisni-8.jpg

9. Компирите помагаат да ги смирите иритациите и каснатините од инсекти.

trikovi-od-nashite-babi-koi-do-den-denes-se-korisni-9.jpg

Извор – http://www.crnobelo.com/

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели