Тачи: Верувам дека во 2018. ќе биде потпишан историскиот договор со Србија

Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави денеска оти верува дека следната година со Србија ќе биде потпишан договор за нормализација и помирување, како и дека 2018. може да биде одлучувачка за евроатлантската перспектива на Западен Балкан.
Тачи изјави дека евроатлантската перспектива во голема мера зависи од способноста, храброста и подготвеноста на самите држави да ги надминат меѓусебните проблеми, кои се уште се отворени.

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели