Судскиот совет повторно е надлежeн за утврдување одговорност на судии

Собранието со 58 гласа, по скратена постапка го донесе Предлог- законот за изменување на Законот за Судскиот совет.
Отсега наместо Советот за факти, за иницијативите за утврдување одворност на судии ќе биде повторно надлежен Судскиот Совет.
Заменик министерот за правда, Оливер Ристовски, рече дека законот е приоритет и дел од планот 3-6-9.
На седницата, покрај оваа точка, е изгласувањето на новиот државен јавен обвинител, предлог-законот за заштита на сведоци, укинувањето на Советот за факти, како и одлуката за повисоката акциза.
В.М.
 
Извор: Макфакс

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели