Советник на Асад: Дамаск ќе ги третира Турција и САД како „напасници“

Советник на сирискиот претседател Башар ал Асад изјави во телевизиско интервју дека САД и Турција се незаконски присутни на сириска територија и Владата во Дамаск ќе се однесува кон нив како кон „напасници“.
Бутеина Шабан истакна дека сириската Влада нема да се откаже од градот Рака, кој минатиот месец е преземен од Исламска држава од страна на Сириските демократски сили, кои се поддржани од САД.
Тој додаде дека случувањата во Ирачки Курдистан „треба да им бидат поука“ на курдските сили. 

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели