Сирија го потпиша Парискиот договор за климатските промени

Сирија одлучи да го потпише Парискиот договор за климатските промени, со што стана последната земја да го направи тоа и покрај бруталната цивилна војна која што се случува таму.
По оваа одлука, САД ќе бидат единствената држава надвор од овој договор, доколку државата се откаже од договорот по најавите на претседателот Трамп.
Договорот кој што е потпишан во 2015 година ги обврзува владите да го ограничат глобалниот раст на температурите за помалку од 2 степени.
Одлуката на Сирија доаѓа по прифаќањето на договорот од Никарагва, единствената друга земја која што не беше приклучена.

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели