Шумски пожар на Пелопонез

Шумски пожар беснее во областа Илија, на полуостровот Пелопонез во јужна Грција.

Повеќе од 60 пожарникари од синоќа се борат со огнената стихија што ги загрозува населените места во областа. Грчките медиуми јавија дека жителите на неколку села биле евакуирани.

Гаснењето на огнот е попречено од силниот ветар.

Огнот е далеку од античка Олимпија, изјави градоначалникот на градот Евтимиос Коѕас и додаде дека властите се во состојба на зголемена готовност и оти презеле превентивни мерки.

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели