Русија: САД одбиле да ги нападнат исламистите

Руското Министерство за одбрана соопшти дека американските сили одбиле да извршат воздушни напади врз терористите од Исламската држава кои се повлекле од сирискиот источен град Абу Кемал.
– Операцијата за ослободување на Абу Кемал покажа дека коалицијата предводена од САД директно ја поддржува Исламската држава, вели руското Министерство за одбрана.

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели