Пјонгјанг: Трите носачи на авиони на САД кај Корејскиот Полуостров туркаат кон нуклеарна војна

Присуството на трите американски носачи на авиони „Роналд Реган“, „Теодор Рузвелт“ и „Нимиц“ кај Корејскиот Полуостров го турка регионот поблиску до нуклеарна војна, се наведува во писмото кое Северна Кореја го упати до Обединетите нации.
Американските носачи на авиони, придружени од воени бродови во формација на борбени групи, учествуваат во воена вежба на морнарицата, која трае четири дена.

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели