Од догодина ултрависоките плати ќе плаќааат повисоки придонеси

По скратена постапка, Собранието го изгласа предлог-законот за изменување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување.
Измените предвидуваат зголемувањето на основицата за придонеси да биде од 12 на 16 плати.
Тоа значи дека од Нова година ќе се плаќаат придонеси на целата бруто плата до 8550 евра, а досега тој износ беше да се плаќаат придонеси до 6415 евра. (В.М)
 
Извор: Макфакс

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели