Новиот Mercedes CLS ќе пристигне во ноември

Премиерата на третата генерација „Mercedes CLS“ е закажана за автосаемот во Лос Анџелес во ноември. Меѓутоа од британското издание „Autocar“ успеаја да се запознаат со предсериската верзија на автомобилот и откри детали за моделот.

Новиот „Mercedes CLS“ ќе го зачува обликот на својот претходник. Ова е модел со низок покрив со 4 врати, кој ќе се вклопи во големината и цената помеѓу традиционалните седани „E“ и „S-Class“. Верзијата Shooting Brake (караван) нема да ја има, бидејќи излегува дека интересот за него е многу слаб.

Промените во изгледот влијаат прво на сите фарови кои го следат новиот дизајн на „Mercedes-Benz“. Тие се необична форма на денските светла. Моделот има 18, 19 и 20-инчни тркала.

Внатрешноста не нуди изненадувања, бидејќи е слична на „E“ и „S-Class“. Пред возачот има два дисплеја, еден за инструментите, а другиот за мултимедијалниот систем. Вентилационите отвори се исти како и за „Е-Class“. На барање на купувачот, задните седишта можат да се поделат на две или три седишта.

Моделот е изграден на „MRA“ платформата, позајмена од „E-Class“, но електрониката и повеќето опции се исти како „S-Class“. Стандардната суспензија е на пружини, а адаптивните амортизери се достапни како опција.

Моторите се бензински и дизелски, со првиот задолжителен со дополнителен генератор од 20 КС. Тој напојува со систем од 48 волти. Таканаречениот „мек хибрид“ го гасне или го стартува моторот додека возат во инерција, а исто така помага при забрзување.

Основните мотори се два со четири цилиндри. Дизелот развива 244 КС, а бензинот е 299 КС. Следат 6-цилиндрични мотори, кои кај дизелот развиваат 285 или 340 КС, а во случајот на бензинскиот е 367 КС. Исто така, ќе има верзија на „AMG“ со 435 КС, но сè уште е нејасно дали ќе има варијанта со V8 единица.

 Извор – http://denar.mk/
ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели