Не е Брена, а ни Драгана: Оваа пејачка ја има најскапата куќа на естрадата

Кога станува збор за луксузните вили на естрадата, најчесто се споменуваат на Драгана Миркови, Лепа Брена и Саша Попвиќ. 
 
Но, највредната куќа всушност ја поседува пејачката Вера Матовиќ која наводно, својот луксузен дом во Дедиње е вреден дури три милиони евра, и сето тоа го заработила од продавање на уметнички слики. 
 
Имено, оваа фолк ѕвезда со децении собирала слики, воглавно од истакнати српски сликари од минатиот век, а по нејзинин личен вкус најмногу дела имала од Урош Предиќ, Сава Шумановиќ и П_аја Јовановиќ. 
 
Вера со купување на слики почнала уште во времето на Југосалвија, кога цената на тие слики не била вредна, а таа во тоа време ситно заработувала, што од продавање на плочи, што од настапи, па за разлика од сите колеги на естрадата кои биле опседнати со недвижности, одлучила да вложува во слики бидејќи по нејзино мислење, најдобро е да се вложува во слики. 
 
Нејзинта огромна колекција од времето станала една од најреспектираните и најголемите на Балканот.
 
Еве како изгледа нејзината вила 
 

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели