Натпис на хостел во Полска предизвикал гнев на социјалните мрежи

Натпис на влезот во хостел во северозападна Полска, на кој пишува „Забранет влез за Евреи, комунисти, крадци и предавници“ предизвикал гнев во земјата.
Само неколку дена по маршот на ултрадесничарите, дестина илјади луѓе кои бараат „Бела Европа“, одекнува нов ксенофобичен крик низ државата, пишуваат полските медиуми, повикувајќи се на постовите на социјалните мрежи.
Извор: Макфакс

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели