Најбараниот Хрват и се предаде на британската полиција

Ивица Тодориќ, основачот на хрватската прехранбена компанија   Агрокор и се преаде на лондонската полиција.  Тој е уапсен врз основа на европскиот налог за апсење , што по него го издаде хрватска пред  еден месец.   Негвоите британски адвокати  очекувааат   тој со кауција да  биде пуштен да се брани од слобода. Тодориќ е прво осомничен во аферата Агрокор и се товари за незаконска имотна полза од 130 милиони евра. Тој е единствениот од вкупно 15 осомниени во аферата  кому загрепскиот суд му одреди истражен притвор.
Фото за вовед: Видео: 07.11_emi_svet_1.mp4Категорија: СветНовинар: Емилија Штерјов

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели