Мистеријата разоткриена – Зошто тонат бродовите и авионите во Бермудскиот триаголник?

Се чини дека човештвото конечно е поблиску до разрешувањето на една од најголемите мистерии – Бермудскиот триаголник.

misterijata-razotkriena-zoshto-tonat-brodovite-i-avionite-vo-bermudskiot-triagolnik-0001.jpg

Бермудскиот триаголник е место каде исчезнале илјадници бродови и авиони, но досега никој не можел да објасни зошто се случува тоа.

misterijata-razotkriena-zoshto-tonat-brodovite-i-avionite-vo-bermudskiot-triagolnik-01.jpg

Американските научници од Универзитетот во Колорадо на сателитски слики откриле необични хексагонални облаци чија природа, метеоролозите ја опишуваат како онаа на бомбите.

misterijata-razotkriena-zoshto-tonat-brodovite-i-avionite-vo-bermudskiot-triagolnik-1.jpg

Според претпоставките, тие можат да се движат и со брзина од 274 километри на час и да предизвикаат 15-метарски бранови.

Според тие пресметки, ниту едно средство за патување не може да се соочи со такво невреме.

Вообичаено не се формираат такви геометриски фигури, но Бермудскиот триаголник е исклучок.

Инаку, досега се претпоставува дека се исчезнати и потонати повеќе од 75 бродови и авиони. Последен брод кој исчезнал бил „El Faro“ во 2015-та година.

misterijata-razotkriena-zoshto-tonat-brodovite-i-avionite-vo-bermudskiot-triagolnik-4.jpg

Извор – http://www.crnobelo.com/

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели