Мис трудница, Мис морални вредности: Најчудните „избори за убавина“ во светот

Под фразата „избор за убавина“ се подразбира избор од девојки кои парадираат во бикини и свечени фустани, а стручното жири ги оценува според нивниот физички изглед.

mis-trudnica-mis-na-moralni-vrednosti-najchudnite-izbori-za-ubavina-vo-svetot-01.jpg

Но, низ светот се одржуваат и други избори за „мис“ кои и немаат голема врска со убавината, туку со други карактеристики.

Во продолжение погледнете ги најчудните избори за мис низ светот:

Мис на затворот

Во еден затвор во Рио Де Жанеиро во Бразил секоја година се одржува избор за најубавата девојка во затворот. Затвореничката која ќе победи добива парична награда која може да ја користи за работи што ѝ се потребни за време за престојот во затворот.

mis-trudnica-mis-na-moralni-vrednosti-najchudnite-izbori-za-ubavina-vo-svetot-02.jpeg

Мис на морални вредности

На традиционалниот избор за Мис на морални вредности во Саудиска Арабија, жените кои се натпреваруваат се покриени со вел и бурка и им се гледаат само очите. Но, тоа е сосема доволно бидејќи тука не се оценува физичката убавина.

Жирито има три месеци за да одлучи која девојка има највисоки морални вредности.

mis-trudnica-mis-na-moralni-vrednosti-najchudnite-izbori-za-ubavina-vo-svetot-03.jpg

Мис на преживеани жртви од Холокаустот

Во 2012-та година во Израел се организираше избор за Мис на жени кои го преживеале Холокаустот. Биле пријавени жени од 74 до 97 години, а критериум за финале биле нивните животни приказни.

mis-trudnica-mis-na-moralni-vrednosti-najchudnite-izbori-za-ubavina-vo-svetot-04.jpg

Мис инвалидска количка

Овој избор се одржува во Индија, а целта е да им се помогне на жените во инвалидска количка да се чувствуваат самоуверено и да се вклучат во светот на музиката, телевизијата и филмот.

mis-trudnica-mis-na-moralni-vrednosti-najchudnite-izbori-za-ubavina-vo-svetot-05.jpg

Мис трудница

На овој избор кој се одржува во Русија, трудниците позираат пред жирито во бикини и вечерни тоалети, исто како на вообичаените избори за убавина, а дел од нив ги покажуваат и нивните танцувачки способности.

Минатата година победи трудницата која најдобро го изведе стомачниот танц.

mis-trudnica-mis-na-moralni-vrednosti-najchudnite-izbori-za-ubavina-vo-svetot-06.jpg

Извор – http://www.crnobelo.com/

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели