Места на Земјата кои ќе изчезнат додека ние уште постоиме

Сите ние знаеме дека глобалното затоплување е опасна промена која ја менува светската клима, а со тоа го менува и светот.

10-mesta-na-zemjata-koi-kje-isceznat-dodeka-nie-ushte-postoime-01.jpg

Па, научниците даваат одредени претпоставки за тоа како ќе се помени светот.

Некои човечки објекти дури и комплетно ќе исчезнат…

Велигденскиот остров, Чиле

Овој остров секоја година е преплавен со отпадоци од туристите, а скулптурите полека, но сигурно се распаѓаат.

Килиманџаро, Танзанија

Снегот на Килиманџаро брзо ќе се растопи.

Кулебра, Порторико

Туризмот полека, но сигурно го уништува екосистемот на овој остров.

Мадагаскар

Се очекува дека до 2015-та година сите дрва ќе бидат пресечени.

Големиот кинески ѕид

Заради ерозија и вандализмот на туристите, ѕидот речиси комплетно ќе исчезне.

Баган, Мјанмар

Античките зданија едно по едно ќе исчезнат.

Нук, Гренланд

Ќе бидат изградени многу рудници, а снегот до 2100-та година комплетно ќе исчезне.

Езерото Никарагва

Водата постепено се намалува, а се очекува 0.5 милиони хектари дождовна шума комплетно да исчезнат.

Сејшелите

Постепено водата ќе го потопи поголемиот дел од островите.

Големиот корален гребен

Заради интензивната сончева радијација гребенот полека изумира.

Извор – http://www.crnobelo.com/

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели