Мексико прогласи тридневна жалост поради земјотресот

Мексико, 9 септември 2017 (МИА) – Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието прогласи тридневна жалост поради катастрофалниот земјотрес, кој ја погоди земјата и во кој загинаа 60 лица, јави ДПА.

Владата објави листи на одобрена храна и продукти, кои луѓето сметат да ги носат во итните центри на Црвениот крст за да им помогнат на настраданите.

Претседателот изјави дека земјотресот бил со интензитет од 8,2 степени според Рихтеровата скала и оти бил најсилниот во Мексико во изминатите сто години. ац/10:33

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели