Медведев: Односите меѓу Русија и САД можат да бидат полоши од времето на Студената војна

Односите меѓу Русија и САД може да бидат на пониско ниво отколку што беа за време на Студената војна. Ова го изјави денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев.
Тој им изјави на новинарите во Манила, на маргините од самитот на АСЕАН, дека добро се сеќава на односите меѓу САД и Русија во доцните 70-ти и раните 80-ти на минатиот век, дека тогаш беа полоши од сега.
Медведев наведе дека САД ја сметаат Русија за непријател.

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели