Курдистан ќе ја почитува одлуката за забрана на сецесија

Регионалната Влада на Ирачки Курдистан соопшти денеска дека ќе ја почитува одлуката на Сојузниот суд со која се забранува отцепување на тој регион од Ирак.
– Веруваме дека одлуката мора да стане основа за почеток на сеопфатен национален дијалог меѓу Ербил и Багдад, заради решавање на сите несогласувања, се наведува во денешното соопштение на Владата на Ирачки Курдистан.

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели