Куба ја одбележува годишнината од смртта на Кастро

Првата годишнина од смртта на револуционерниот водач Фидел Кастро, беше денеска одбележана во Куба.
Овој датум стигнува точно во неделата кога целата нација будно го следи крајот на политичкиот циклус од 60 години  со кој се завршува владеењето на браќата Кастро.
Фидел, големата личност на 20. век која ја изгради комунистичката држава пркосејќи на САД и напорите да бидат срушени, почина на 25 ноември на возраст од 90 години.
Извор: Макфакс

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели