Конференција на началници на ГШ на земјите од Јадранската повелба и САД

Проширување на соработката меѓу А-5 земјите за целосна НАТО интеграција и придонес за безбедноста на Алијансата е темата на Конференција на началниците на генералшатабови на армиите од земјите членки на САД-Јадранската повелба која во четврток, 9 ноември, ќе се оддржи во Скопје.
На конференцијата се очекува да се разговара за соработката меѓу членките од Јадранската повелба за интеграција во НАТО како и за придонесот на А-5 групата за безбедноста на Алијансата.
На конференцијата, покрај учеството на началникот на генералштабот на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски и заменик на командантот на командата на армијата на САД за Европа генерал потполковник Тимоти Реј, предвидено е учество на началниците на армиите на восјките на Албанија, Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина како членки на А-5 греупата, од земјите набљудувачи, Словенија, Србија и Косово и претставници од осум национални гарди од САД, кои се партнери на земјите од А-5.
Како што информираа денеска на брифингот во АРМ, медиумите покрај отворањето на конференцијата во 9 часот ќе можат да проследат изјави по потпишувањето на заедничката изјава во 14:30 часот.
Договорот за формирање на САД-Јадранската повелба, официјално е потпишан во 2003 година, со кој покрај САД како покровител, Македонија, Албанија и Хрватска се обврзаа низ институционална рамка да ја развиваат регионалната соработка во областа на одбраната. Во 2008 година, на оваа иницијатива се приклучија Босна и Херцеговина и Црна Гора, а средбите во формат началници на генералштабови на армиите се одржуваат еднаш годишно, на кои се разгледуваат прашања од областа на военото образование, воено-техничката соработка, операциите за поддршка на мирот и други актуелни теми од областа на одбраната и безбедноста. 

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели