Кои се најбогатите членови на кралските семејства во Европа?

Во Европа во моментов има вкупно 12 кралски семејства. Некои од нив голем дел од богатството го наследиле од претходните генерации, а за некои трошоците за живот ги покрива државата која ја претставуваат.

koi-se-najbogatite-chlenovi-na-kralskite-semejstva-vo-evropa-01.jpg

Во секој случај, кралските семејства се едни од најбогатите семејства во светот, а еве кои нивни членови се моментално најбогати:

Кралот Фелипе VI и Кралицата Летиција

Шпанското кралско семејство добива примања од државата кои во 2014 и 2015 година изнесувале 6.9 милиони евра. Најголемиот дел од овие пари оди кај Филип, а остатокот кај неговата сопруга, Кралицата Летиција.

Освен тоа, тие управуваат со 8 кралски палати, 5 резиденции и 10 манастири кои моментално ги користи кралското семејство.

koi-se-najbogatite-chlenovi-na-kralskite-semejstva-vo-evropa-02.jpg

Кралицата Маргарета II

Данска секоја година одвојува 9.6 милиони фунти за кралското семејство, а тој износ се дели меѓу членовите и остатокот служи за трошоците од нивните активности.

Најголем дел оди кај Кралицата Маргарета II. Половина од данските кралски палати се во сопственост на државата, а другата половина припаѓаат на кралското семејство.

koi-se-najbogatite-chlenovi-na-kralskite-semejstva-vo-evropa-03.jpg

Кралот Вилем-Александер

Во 2015-та, буџетот на Кралот Вилем-Александер од Холандија изнесувал 35,8 милиони фунти. Дел од тој износ е наменет за неговата мајка Беактрикс, која беше на тронот 33 години.

Во 2007-та, Forbes го процени богатството на кралското семејство од Холандија на 230 милиони фунти.

koi-se-najbogatite-chlenovi-na-kralskite-semejstva-vo-evropa-04.jpg

Принцот Алберт

Кнежевството Монако во 2015-та издвоило дури 39 милиони фунти за монархијата која владее.

Иако тој износ се распределува помеѓу членовите на семејството, најголем дел му припаѓа на Принцот Алберт.

koi-se-najbogatite-chlenovi-na-kralskite-semejstva-vo-evropa-05.jpg

Кралицата Елизабета

Британското кралско семејство очекувано е на врвот на листата на најбогати монархии.

Минатата година, државата одвоила 42.8 милиони фунти за семејството, а најголем дел од оваа сума оди кај Кралицата Елизабета.

Според последните статистики, богатството на Кралицата Елизабета се проценува на 322 милиони фунти.

koi-se-najbogatite-chlenovi-na-kralskite-semejstva-vo-evropa-06.jpg

Извор – http://www.crnobelo.com/

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели