Како ќе изгледате ако не спиете една недела?

Американката Ренди Гарднер постави рекорд за максимално останување будна, без користење на стимуланси од било каков тип. 18-годишната средношколка била будна точно 264,3 часа, односно 11 дена.

kako-ke-izgledate-ako-ne-spiete-edna-nedela-001.jpg

Но, какви биле последиците од овој експеримент? Како изгледала потоа? Што се случило во нејзиното тело?

Иако промените варираат од тело до тело, сепак главно ова се промените кои ќе ви се случат ако не спиете цела една недела:

Прв ден

По една непроспиена ноќ, почнуваат предизвиците за телото. Ќе почувствувате главоболка, звуци во ушите, рацете ќе ви бидат студени. Меморијата е скратена, способноста за учење и внимателно слушање е на минимум и вниманието речиси да не можете да го задржите.

kako-ke-izgledate-ako-ne-spiete-edna-nedela-1.jpg

Втор ден

Веќе почнуваат да се појавуваат и физички видливи знаци како модри подочници, крвави очи, како и пад на температурата на телото до 35,8 степени. Зборувањето и користењето на зборови е намалено и забавено за 5 пати. Се појавува и недостаток на емоции.

kako-ke-izgledate-ako-ne-spiete-edna-nedela-2.jpg

Трет ден

Движењата на телото се забавуваат, секоја ситница иритира и нервира, а во главата се појавуваат чудни идеи. Апетитот е зголемен, посебно желбата за нездрава масна и солена храна, што понатаму води до нечиста кожа. Може да се појават и тикови од нервоза.

kako-ke-izgledate-ako-ne-spiete-edna-nedela-3.jpg

Четврти ден

Се појавуваат брчки на челото, а кожата избледува. Можно е да се појават и халуциногени привиди.

kako-ke-izgledate-ako-ne-spiete-edna-nedela-4.jpg

Петти ден

Физички, ликот се изобличува, бидејќи очните капаци се спуштаат, а подочниците се зголемуваат. Привидите стануваат почести, проследени со константно чувство на замор.

kako-ke-izgledate-ako-ne-spiete-edna-nedela-5.jpg

Шести ден

Речиси при крајот на експериментот се појавуваат нерационални стравови, параноја и лесна агресија. Работата на мозокот е забавена, мускулите почнуваат да се собираат и да слабеат. Говорот е забавен.

kako-ke-izgledate-ako-ne-spiete-edna-nedela-6.jpg

Седми ден

Една недела без сон сериозно може да наштети на говорот. Во оваа фаза, човекот кој не спиел не може да извршува многу активности, освен основните. Невроните во мозокот стануваат неактивни, срцето е изложено на поголем ризик од болести, а имунитетот прекинува да ги одбива вирусите.

kako-ke-izgledate-ako-ne-spiete-edna-nedela-7.jpg

Извор – http://www.crnobelo.com/

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели