Искрени и хумористични илустрации за мајчинството

Девет месеци бременост, породување, доење, одвикнување од пелени… секојдневните предизвици на мајките при грижата за своите малечки се одлично прикажани во илустрациите на француската артистка Натали Жумар.

Таа ги доловува различните фази од мајчинството во цртежите кои мамат насмевка на лицето на секој родител.

Не можеш да пронајдеш мир дури и кога седиш на WC школката

Мајчинството низ илустрации

Првиот пат кога доиш е незаборавен

Мајчинството низ илустрации

Интимноста помеѓу тебе и твојот партнер станува исклучокот, не правилото

Мајчинството низ илустрации

Ах, тие слатки моменти во викендот кога твоето дете се буди во 5 часот наутро

Мајчинството низ илустрации

Ништо не те собира повеќе

Мајчинството низ илустрации

Никој не може да те подготви за првиот пат кога ќе носиш бикини по породувањето

Мајчинството низ илустрации

Никогаш не би си го замислиле хаосот кој може да го направи едно бебе

Мајчинството низ илустрации

Кога книгите не функционираат повеќе, се обидуваш да пронајдеш свои методи

Мајчинството низ илустрации

Било која задача која вклучува стигнување до стапалата е невозможна

Мајчинството низ илустрации

Учењето на детето да користи нокшир никогаш не излегува како очекуваното

Мајчинството низ илустрации

Стануваш професионален жонглер и можеш да носиш и до 100 работи истовремено

Мајчинството низ илустрации

Најубавите играчки за твоето бебе се всушност случајни секојдневни предмети

Мајчинството низ илустрации

Многу е важно да го заштитиш детето од сонцето

Мајчинството низ илустрации

Секогаш бараш одговори во секоја можна книга

Мајчинството низ илустрации

Константно се чувствуваш како балон

Мајчинството низ илустрации

Хранењето на бебето ве фрустрира и двајцата

Мајчинството низ илустрации

Секогаш можеш да си сигурна дека твоите највредни работи ќе ги најдеш на најнеочекуваните места

Мајчинството низ илустрации

Обидот да изгледаш соземено кога…

Мајчинството низ илустрации

Обидувањето да работиш додека си изморена ти станува секојдневие

Мајчинството низ илустрации

Првиот пат кога треба да му ја промениш пелената на бебето и ја читаш секоја книга на светот само за да најдеш начин да си олесниш

Мајчинството низ илустрации

Стануваш ултимативен мултитаскер, константно жонглирајќи помеѓу работењето и мајчинството

Мајчинството низ илустрации

Присилена си да јадеш брокули, дури и ако ги мразиш, само за да бидеш добар пример за твоите деца

Мајчинството низ илустрации

Никогаш не знаеш што да направиш кога ќе умре миленичето на твоето дете

Мајчинството низ илустрации

Не им е гајле за твојата болка

Мајчинството низ илустрации

Никогаш не е лесно да го задржиш авторитетот во куќата

Мајчинството низ илустрации

Извор – http://www.femina.mk/

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели