Филмската награда ЛУКС 2017 на ЕП доделена на филмот „Сами блaд” на Аманда Кермел

Филмот „Сами блад“ на Аманда Кермел е добитник на филмската награда ЛУКС 2017 на Европскиот парламент.
Името на наградениот филм го соопшти лично претседателот на ЕП, Антонио Тајани во присуство на поранешниот член на ЕП Дорис Пак, која ја иницира и координира наградата.
Филмот „Сами блад“ е копродукција меѓу Шведска, Данска и Норвешка, а беше прикажана во делот Дискавери во Торонто по Венеција.

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели