ФАО: Над 152 милиони деца во светот се принудени да работат

Додека се трошат милијарди долари на откривање далечни галаксии, планетата Земја и натаму е дом на тажни реалности што може да се решат со многу помалку пари, а една од нив е и фактот дека над 152 милиони деца се жртви на детскиот труд, соопшти Организацијата за храна и земјоделство (ФАО).
Според оваа агенција на ОН, дури 67,5 отсто од тие 152 милиони деца се злоупотребуваат како евтина или бесплатна работна сила, при што тој процент е најголем во секторот земјоделство.
Дури 60 отсто од децата на возраст од пет до 17 години се принудени да се занимаваат со земјоделство, рибарство, шумарство или сточарство, наведува ФАО.

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели