Есенски десерт: Пудинг од тиква со растопено чоколадо

Вкусот на тиква е првата асоцијација на есен, барем кога се работи за есенската храна. Па, ако сте нејзини љубители, задолжително пробајте ја во облик на пудинг.

esenski-desert-puding-od-tikva-so-rastopeno-cokolado-1.jpg

Ова е рецепт за брз десерт кој може да го направите кога и да посакате, а верувајте дека никој нема да го одбие.

esenski-desert-puding-od-tikva-so-rastopeno-cokolado-2.jpg

Потребни состојки:

  • 400g исчистена, варена, исечкана тиква
  • 400ml млеко
  • 200ml слатка павлака
  • 100g јаворов сируп
  • 15g желатин растворен во вода
  • 200g црно чоколадо
  • 200ml слатка павлака
  • Какао во прав, за декорација

Извор – http://www.crnobelo.com/

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели