Дури за 80% може да се избегне рак на дебелото црево, ако луѓето се придржуваат кон ова

За да излечите, но и да спречите многу болести како што е канцерот, треба здраво да се храните. Здравата исхрана ќе ви помогне во тоа.

Еве на кој начин да спречите, но и да излечите рак на дебелото црево:

Јадете што е можно повеќе овошје и зеленчук. Овошјето и зеленчукот имаат многу витамини и делуваат антиоксидансно и ги убиваат ќелиите од ракот.

Внесувајте доволно влакна, тие се наоѓаат во чија семето и сливите. Така ќе се намали ризикот од рак за 10%.

Не внесувајте алкохол или барем намалете ја неговата конзумација.

Регулирајте ја килажата, бидејќи вишокот на килограми ќе доведат до настанок на разни заболувања.

Бидете физички активни и така ќе бидете здрави, а ризикот од рак ќе го намалите за 20%.

Не внесувајте вештачки обоени пијалови и газирани сокови.

Внесувајте витамин Д кој го има во млекото и рибиното масло. Витаминот Д ќе го спречи ракот на дебелото црево. Витаминот Д се добива ипреку сонцето, но не смеете премногу да се изложувате, туку во нормални количини.

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели