Доделување на државната награда „ Св. Климент Охридски“

Утре во Свечената сала на Собранието на Република Македонија, Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ ќе ја додели државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2017 година за највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност од јавен интерес на Република Македонија.
Државната награда „Св. Климент Охридски“, за остварување во областа на воспитанието и образованието, им се доделува на: проф. д-р Венко Андоновски – професор и писател и проф. д-р Наим Алими, историчар; наградата за остварување во областа на културата и уметноста, им се доделува на: Гарабет Тавитјан, музички уметник, проф. д-р Јордан Плевнеш, писател и Илинденка Петрушева, филмолог.
Извор: Макфакс

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели