Бугарија утре ја испраќа својата 26. мисија на Антарктикот, истражувачите го поканија и претседателот Радев да им се приклучи

Бугарија ја испраќа својата 26 мисија на Антарктикот, а членовите на мисијата го поканија и претседателот Румен Радев да им се приклучи, бидејќи технички операцијата е под негова команда.
Радев официјално ја испрати мисијата на Антарктикот и им даде бугарско знаме.
– Бугарските научници го сфатија значењето на Антарктикот уште пред неколку декади. Денес, истражувањето е уште поважно поради загрижувачките трендови на климатските промени, рече Радев.
Мисијата започнува на 15 ноември, а тимот ќе има задача да ја подготви базата Св. Климент Охридски“ на островот Ливингстон.
– Учесниците на експедицијата ќе имаат тешка задача да ја одржуваат базата во услови на тешка поларна зима, правејќи ги потребните поправки и создавајќи услови за работа на следните групи научници, изјави Христо Пимпирев, директор на Бугарскиот антарктички институт.

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели