Блер: Генерации ќе жалат за Брегзит

Поранешниот британски премиер Тони Блер денеска изјави дека истекува времето за сопирање на Брегзит кој ќе ја “торпедира Британија и за што ќе жалаат генерациите што доаѓаат“.
Тој ги повика лабуристите да се спротистават на тој процес.
Блер, лабуристичкиот премиер од 1997 до 2007 година, рекол дека Британија ќе стане посиромашна и послаба и предупредил дека премиерката Тереза Меј не решила ниту еден проблем во врска со статусот на Северна Ирска после Брегзит.

Извор: Макфакс

Powered by WPeMatico

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели