Битолските ученици од Демир Хисар и Лавци ќе добијат бесплатен превоз по локалните избори

Новата локална власт во Битола по изборите закажани за 15 октомври ќе треба да го решава проблемот со бесплатниот ученички превоз за учениците кои во битолските училишта доаѓаат од Демир Хисар и Лавци. За разлика од нивните врсници од другите населени места оддалечени од Битола, педесетина ученици до изборот на нов градоначалник и Совет на Општината, не може да ги уживаат привилегиите бесплатно да се превезуваат до училиште и назад. Ученикот од Демир Хисар чиј идентитет е познат на Телевизија Орбис и кој пред една недела го посочи проблемот со бесплатниот превоз на ученици од Демир Хисар и Лавци, тврди дека надлежните им порачале до локалните избори да се снаоѓаат како знаат и умеат.

Од Општина Битола велат дека вториот тендер за избор на превозник на ученици од Демир Хисар и Лавци не може да се заокружи заради законските ограничувања во предизборниот период. Оттаму не сакаат да откријат детали зошто воопшто се дозволило до почетокот на учебната година се уште да има населени места за кои не е утврден превозник на ученици. Одбиваат и да ги коментираат постапките за избор на превозник што дел од битолските училишта сами ги реализираа, откако општината се повлече од обврската кон крајот на минатата учебна година.

Општина Битола подолго време се соочува со проблеми при организацијата и реализацијата на бесплатниот ученички превоз.  Токму оваа мерка на Владата предводена од ВМРО – ДПМНЕ, му го даде епитетот обвинет на битолскиот градоначалник Владимир Талески, кој во повеќе наврати уште пред неколку години бараше промена на формулата за пресметка на надоместокот за превоз на ученици.

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели