Без диплома и положен стручен испит лекувала деца – скандал во регионот

Веста за случајот со лажна докторка во Србија која лекувала деца се рашири низ регионот, а се работи за Вишња Димиќ која повеќе од една година лекувала деца без диплома, иако лажела дека ја има, а никој не се посомневал зошто таа потекнува од семејство доктори.

32-годишната лекарка била вработена како педијатар, иако воопшто немала диплома, ниту пак полагала стручен испит.

Таа заработи кривична пријава, а и се заканува затвор.

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели