7 намирници што треба да ги консумирате за да го подобрите видот

Не, не е мит дека јадењето моркови ќе придонесе за здравјето на вашите очи.

7 namirnici koi treba da gi konsumirate za da go podobrite vidot 01

Морковите, поради содржината на бета каротен, го подобруваат вашиот вид.

7-namirnici-koi-treba-da-gi-konsumirate-za-da-go-podobrite-vidot-02.jpg

Еве кои намирници треба да ви бидат на дневното мени ако сакате да го подобрите здравјето на вашите очи:

Лисест зеленчук

Лисестиот зеленчук е добар за вашето здравје на секој начин, па и здравјето на очите не е исклучок.

7-namirnici-koi-treba-da-gi-konsumirate-za-da-go-podobrite-vidot-03.jpg

Цитрусно овошје и бобинки

Цитрусното овошје и бобинките се богати со витамин Ц. Покрај што е добар за имунитетот, витаминот Ц е одличен за намалување на ризикот од катаракта и макуларна дегенерација.

7-namirnici-koi-treba-da-gi-konsumirate-za-da-go-podobrite-vidot-04.jpg

Риба

Масните риби, како лосос, сардина и туна, се богати со омега-3 масни киселини, кои можат да помогнат во заштитата од катаракта и макуларна дегенерација.

7-namirnici-koi-treba-da-gi-konsumirate-za-da-go-podobrite-vidot-05.jpg

Јајца

Јајцата, не се само одличен извор на протеини, туку се и одлични за здравјето на очите. Содржат витамин А, кој помага за спречување на појавата суви очи и ноќно слепило. Го содржат и антиоксидансот лутеин, кој ги штити очите.

7-namirnici-koi-treba-da-gi-konsumirate-za-da-go-podobrite-vidot-06.jpg

Јаткасти плодови

Бадемите, оревите и другите јаткасти плодови се полни со омега-3 масни киселини и витамин Е.

7-namirnici-koi-treba-da-gi-konsumirate-za-da-go-podobrite-vidot-07.jpg

Грав/леќа

Гравот и леќата обезбедуваат цинк и биофлавоноиди во телото. Можат да помогнат во намалување на ризикот од катаракта, макуларна дегенерација и заштита на мрежницата.

7-namirnici-koi-treba-da-gi-konsumirate-za-da-go-podobrite-vidot-08.jpg

Остриги

Цинкот кој го има во остригите помага во забавување на макуларната дегенерација.

7-namirnici-koi-treba-da-gi-konsumirate-za-da-go-podobrite-vidot-09.jpg

Извор – http://www.crnobelo.com/

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели