6 туристички дестинации кои се многу поразлични во живо

Повеќето луѓе имаат долга листа со места кои сакаат да ги посетат. Некои од местата ги посетуваат поради нивната убавина, а некои поради нивната историска или политичка значајност. Сигурно секој има видено фотографија од местата кои сака да ги посети, и без сомнение тие фотографии изгледаат неверојатно. Но, кога ќе пристигнете ќе сфатите дека вашите очекувања биле превисоки. Погледнете како навистина изгледаат посетите на некои од најпознатите места.

1. Стоунхенџ

(1)6-turistichki-destinacii-koi-se-mnogu-porazlichni-vo-zhivo-kafepauza.mk

Стоунхенџ е едно од оние мистериозни места кое речиси сите сакаат да го посетат. Се разбира, секој од нас си замислува дека ќе го пречека нешто како на фотографијата.

(2)6-turistichki-destinacii-koi-se-mnogu-porazlichni-vo-zhivo-kafepauza.mk

Кога ќе пристигнете, ќе сфатите дека сите посетители го мислеле истото, и дека реалноста е далеку од онаа на првата фотографија.

2. Венеција

(3)6-turistichki-destinacii-koi-se-mnogu-porazlichni-vo-zhivo-kafepauza.mk

Секогаш кога ќе видиме фотографија од каналите на Венеција, посакуваме да се најдеме таму.

(4)6-turistichki-destinacii-koi-se-mnogu-porazlichni-vo-zhivo-kafepauza.mk

Но за жал, голема е веројатноста во Венеција да се пронајдете во оваа ситуација.

3. Пиварата Hofbräuhaus во Минхен

(5)6-turistichki-destinacii-koi-se-mnogu-porazlichni-vo-zhivo-kafepauza.mk

Повеќето луѓе кои одат во Германија, сакаат да го искусат пивото на вистинскиот германски начин во оваа пивара.

(6)6-turistichki-destinacii-koi-se-mnogu-porazlichni-vo-zhivo-kafepauza.mk

Но кога ќе пристигнете, таму ќе ве пречека огромна толпа од туристи.

4. Мона Лиза во Лувр

(7)6-turistichki-destinacii-koi-se-mnogu-porazlichni-vo-zhivo-kafepauza.mk

Секој кој го посетува познатиот музеј, сака да ја види и познатата слика на Да Винчи.

(8)6-turistichki-destinacii-koi-se-mnogu-porazlichni-vo-zhivo-kafepauza.mk

Вистината е дека салата во која се наоѓа секогаш е преполна и треба навистина да се потрудите за да ја видите одблиску.

5. Големиот кинески ѕид

(9)6-turistichki-destinacii-koi-se-mnogu-porazlichni-vo-zhivo-kafepauza.mk

Во брошурите за патување, Кинескиот ѕид изгледа неверојатно.

(10)6-turistichki-destinacii-koi-se-mnogu-porazlichni-vo-zhivo-kafepauza.mk

Но, најчесто погледот кој ве пречекува е овој.

6. Плажата Бонди, Австралија

(11)6-turistichki-destinacii-koi-se-mnogu-porazlichni-vo-zhivo-kafepauza.mk

Луѓето очекуваат песочна плажа и прекрасно море.

(12)6-turistichki-destinacii-koi-se-mnogu-porazlichni-vo-zhivo-kafepauza.mk

Но, како и на повеќето познати плажи, најверојатно нема да можете ни да најдете место на плажата.

Извор – http://www.kafepauza.mk

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели