3 природни лекови кои ефикасно ја убиваат потребата за цигари

Мачнини, нагон за повраќање и главоболки се само дел од симптомите кои може да се јават во првите недели на одвикнување од никотин.

3-prirodni-lekovi-koi-efikasno-ja-ubivaat-potrebata-za-cigari-01.jpg

Но, постојат природни лекови кои ја ублажуваат потребата за цигари или симптомите што се јавуваат во процесот на одвикнување на организмот од никотин.

Овие 3 лекови ефикасно ја намалуваат потребата за оваа лоша навика:

Стапче цимет

Кога имате потреба за цигара, земете едно стапче цимет и држете го во устата неколку минути како што држите цигара. Циметот делотворно ја убива потребата за никотин.

Листови босилек

Босилекот е силен антиоксидант кој делува против желбата за цигари. Секое утро и секоја вечер џвакајте 2-3 ливчиња свеж босилек. Босилекот ги лечи и здравствените проблеми кои настанале поради пушењето – го штити срцето и крвните садови и го зајакнува имунолошкиот систем.

Ѓумбир

За време на одвикнувањето од никотин може да дојде до мачнини и вртоглавици. Грицкајте свеж ѓумбир секогаш кога ќе почувствувате мачнина или по потреба пијте 1-2 шолји чај од ѓумбир дневно.

Извор – http://www.crnobelo.com/

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели