11 начини на кои можете да бидете уапсени во Дубаи

Дубаи е отворено и пријателско место за гостите, но некои невообичаени закони таму може да направат туристите да бидат уапсени.

zatvor za zrtvi na siluvanje i smrtni kazni za droga 11 nachini na koi mozete da bidete uapseni vo dubai 01

Ако се одлучите да го посетите ова место, внимавајте на овие 11 работи за да спречите проблеми за време на вашата посета таму:

Шетање разголени

Разголувањето во јавност е нелегално во Дубаи, за тоа може да бидете уапсени, па дури и затворени. Иако за повеќето општества ова е неприфатливо, владата на Дубаи и понатаму се држи до строги правила околу облекувањето во јавност.

Танцување во јавност

Дубаи има многу ноќни клубови, но тие се приватни и имаат посебна дозвола за функционирање. Танцувањето јавно се смета за навредливо и за нарушување на јавниот ред и мир.

Пцуење, користење непристојни зборови или правење груби гестови во јавност

Користењето на вулгарен речник во јавност, заедно со правењето непристојни гестови, може да направи да ве уапсат во Дубаи. Имало низа инциденти кога туристи биле апсени затоа што го покажале средниот прст за време на расправија околу сообраќајна незгода.

zatvor za zrtvi na siluvanje i smrtni kazni za droga 11 nachini na koi mozete da bidete uapseni vo dubai 02

Интимна врска со спротивниот пол во јавност

За афера надвор од бракот може да бидете уапсени, а исто така ако патувате со партнерот таму или пак таму пронајдете партнер, не смеете да бидете премногу интимни во јавност. Туристи се апсени и за бакнување и држење за рака во јавност.

Да делите хотелска соба или да живеете заедно како невенчана двојка

Ваквото однесување е нелегално, но, за среќа, големите интернационални хотели не го проверуваат вашиот брачен статус. Пред патувањето добро истражете.

Ако сте обвинети за силување, а во некои случаи и ако сте жртва на силување

Во Дубаи може да ве затворат и депортираат за силување. Но, Емиратите се познати по контроверзната практика на апсење и на жртвата на силувањето, гледајќи на тоа дека таа била дел од вонбрачна афера.

Во случај да се најдете во ваква ужасна ситуација и треба да пријавите силување, прво известете ја вашата амбасада и обезбедете си адвокат покрај себе.

Пиење алкохол во јавност или на место без лиценца

Пиењето алкохол во Дубаи е дозволено само под одредени околности. Треба да биде продадено и пиено во лиценцирани ресторани и барови. Пиењето дома е во ред сѐ додека алкохолот доаѓа од лиценцирано место.

Увезување, продавање или користење дрога

Ова е строго забрането во Дубаи. Ако го прекршите, ќе бидете затворени и депортирани. Поседувањето на дури и најмала количина нелегални супстанци ќе ви донесе најмалку четири години затвор. Најлошото сценарио за тргување со дрога е смртна казна.

zatvor za zrtvi na siluvanje i smrtni kazni za droga 11 nachini na koi mozete da bidete uapseni vo dubai 03

Промовирање добротворни акции на социјалните мрежи

На многу странци им е тешко да поверуваат, но промовирање на добротворни акции, без дозвола од владата, ќе ве доведе до апсење. Многу луѓе биле депортирани поради оваа причина, бидете внимателни.

Објавување на информации против владата

Од неодамна нелегално е луѓето во Дубаи да објавуваат нешто за поддршка на Катар, поради регионалната блокада. Ако објавите и нешто против владата на Дубаи, исто така ве чека казна.

Протестирање во јавност

Нелегално е да протестирате во јавност и да организирате големи собири на кои покажувате бес и незадоволство од владата или аристократските семејства. По ова, голема е веројатноста да завршите во затвор.

Извор – http://www.crnobelo.com/

ТВ Орбис - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.
Сподели