Вкусни пржени компирчиња на 4 нови начини

Ретко кој не сака пржени компирчиња во комбинација со некоја друга вкусна храна.

vkusni-przheni-kompirchinja-na-4-neobichni-nachini-01.jpg

Но, изборот на таа храна најчесто се сведува на еден ист – хамбургер, пилешки прсти или некое друго месо.

Ретко кој се обидува да експериментира со помфритот и да направи уникатно и превкусно јадење.

Затоа сме ние тука, а вие искористете го слободното време викендов и направете нешто поразлично за вашите блиски.

За сите 4 рецепти ви се потребни пржени компирчиња, па погледнете го видеото и одберете кои состојки најмногу сакате да ги искомбинирате:

Прва варијанта – потребни состојки:

 • 2 шолји рендано моцарела сирење
 • 1 шолја доматен сос
 • 1 лажица оригано
 • 12 парчиња кулен
 • ½ шолја мали парчиња кулен

Втора варијанта – потребни состојки:

 • 2 шолји сечкани пиперки
 • 1 шолја сечкан кромид
 • 2 шолји кашкавал
 • 1 големо парче пилешки гради, сечкано
 • 2 лажици маслиново масло
 • Зачин по избор

Трета варијанта – потребни состојки:

 • 2 плескавици
 • 1 шолја рендано моцарела сирење
 • 2 шолји рендан кашкавал
 • Сол и бибер
 • Сланина, кечап и сенф за одозгора
 • 40g путер
 • 40g брашно
 • 500ml млеко

Четврта варијанта – потребни состојки:

 • 1 шоја крем сирење
 • ¾ шолја чили сос
 • ¼ шолја солена павлака за готвење
 • 1 големо парче пилешки гради, сечкано
 • Сол за вкус
 • Сечкани лути пиперкиѓ

Извор – http://www.crnobelo.com/

Сподели