Брз ручек: Лазања џепчиња кои се топат во уста

Лазањите се фантастичен ручек за деновите кога немате идеја што да подготвите, а сакате сите да бидат најадени и среќни.

brz-rucek-lazanja-dzepcinja-koi-se-topat-vo-usta-001.jpg

Оваа мала варијација на стандардните лазањи се подготвува за околу 30 минути и се пече уште 20, па нема да треба да заглавите во кујна за да послужите сочен оброк.

Потребни состојки:

 • 500g мелено месо
 • 2 ситно сечкани мали моркови
 • 1 ситно исечкан кромид
 • 2 иситнети чешниња лук
 • 2 лажици масло
 • 2 лажички сол и бибер
 • Зачини по желба
 • ½ шолја црвено вино
 • 1 ½ шолја доматно пире
 • 1 ½ шолја готов бешамел сос
 • 1 ½ шолја рендана моцарела
 • ¼ шолја рендан пармезан
 • 8 парчиња сварени тестенини за лазањи
 • Свеж босилек

Извор – http://www.crnobelo.com/

Сподели