Терористички напад во Ерусалим, најмалку четири жртви

0
82
The body of Palestinian attacker lies covered on the rails of Jerusalem's tramway on November 5, 2014 after he was killed when he deliberately rammed his vehicle into a crowd of pedestrians in Jerusalem. One person was killed and at least nine others wounded. Police described the incident as a "hit and run terror attack" and said it took place in the same area as a similar attack two weeks ago, in which a Palestinian rammed a car into a crowd killing a woman and a baby. AFP PHOTO/MENAHEM KAHANA (Photo credit should read MENAHEM KAHANA/AFP/Getty Images)

Камион со кој управувал Палестинец удри во група пешаци во Ерусалим, најмалку четири лица загинаа, а 15 се повредени.

Израелската полиција прецизира дека се работи за група на војници кои се симнувале од автобус. Двајца од повредените се во критична состојба.

„Се работи за терористички напад“, изјави портпаролот на полицијата кој објави дека телата се „рафрлани“ по улицата. Нападот се случува неколку недели откако 12 лица загинаа во напад со камион во Берлин.